Herkesin Yapması Gereken 5 Kendin Yap Projesi

Evimizdeki birçok eşyanın geri dönüştürülebilir ya da yeniden kullanılabilir olduğunu biliyoruz. Bunları çöpe atmak yerine yeniden kullanılır hale getirmek çok kolay.

 1. Kahve bardağından peçetelik

Hemen el altında olması gereken peçeteleri bir arada tutmak böyle daha kolay! Kahve bardağınızı atmadan kolayca temizleyin ve kapağına ufak bir kesik atın.

İçine yerleştireceğiniz peçeteleri teker teker çekip alabilecek kadar olsa yeterli. İstediğiniz şekilleri işlemeniz ve koymanızda yeterli olacaktır.

 • Çalıdan Mumluk

Birçok dekorasyon mağazasında cam kaselerin yanına yerleştiren çalılardan mumlukları çoğumuz beğeniyoruz. Ufak bir kaseye topladığınız çalıları japon yapıştırıcısı, silikon tabancası gibi yapıştırıcı materyallerle yapıştırın ve iş bitti!

 • Konserveden Mumluk

Çalı çırpıya gerek yok güzelce yansıtacak bir şeyler olsun diyorsanız; boşalan konserve kutularının üzerine istediğiniz kadar delik açın.

İçine mumu yerleştirin, etrafa yansıtacağı ışık sizin için yeterli olacaktır. Dışını istediğiniz modellerle süslemek ve boyamaksa size kalmış.

 • Dondurma Çubuğundan Bardak Altlığı

Hiçbir şeyi atmadan değerlendirmeyi düşünüyorsanız, yaz boyunca yediğinizin dondurmaların çubukları saklayabilirsiniz. O çubukları kolayca temizledikten sonra bir güzel birleştirin.

Hem şık hem de kendi ellerinizden güzel bir bardak altlığınız olsun!

 • Eski Gitardan Raf Ünitesi

Birçoğumuzun lise çağında bir hevesle aldığı kimisinin kursa gittiği, yazın iki kere sahilde çaldığı bir gitarı olmuştur. O gitarı tozlarından yeniden doğurmanın vakti geldi.

Onu alıp ön cephesini çıkarabilirsiniz, sonra duvara sabitleyerek içini bir güzel doldurun. Hem çok dekoratif bir rafınız hem de aşırı havalı bir odanız olsun!

Kolay Makrome Saksılık Yapımı

Ev dekorasyonu için satın aldıklarınız dışında evdeki malzemelerle kendiniz için dekorasyon ürünleri yapabilirsiniz. Sadece size özel bir dekorasyon ürünü için yüksek fiyatlar ödemenize gerek yok.

Makroma saksılık evinize çok farklı bir hava katacak. Evde çiçek yetiştirmeyi seviyorsanız ve ev dekorasyonun da hoş bir saksı olsun isterseniz yazımızı okumaya devam etmelisiniz.

Bu saksıyı salon, mutfak, balkon, teras ya da odanızda kullanabilirsiniz. Makroma saksılık için neler gerekli bakalım;

Malzemeler

 • Makrome ipi (Bu örnekte 3 mm pamuk makrome ipi kullanılmıştır.)
 • Demir halka. (Asmak için kullanılacak.)
 • Makas
 • Kullanacağınız saksı

Metal halka hem dekoratif hem de sağlam olması açısında kullanılıyor. Eğer metal halka bulamazsanız sağlam plastik halka da kullanabilirsiniz.

Astıktan sonra ise çocukların erişemeyeceği ve güvenlik problemi oluşturmayacak bir şekilde kullanmaya özen gösterin.

İlk olarak asmak için kullanacağımız 3 metre uzunluğunda 8 adet ip kesiyoruz. Kestiğimiz ipleri demir halkaya geçirip iki tarafta eşit biçimde olacak şekilde ayarlıyoruz.

İpleri geçirdikten sonra güzel bir görünüme sahip olması için sarma düğüm yapacağız. Sarma düğümü attıktan sonra ise makrome iplerini dörderli gruplara ayırıyoruz. Kare düğümü yaptıktan sonra aşağıdaki gibi gruplara ayırıyoruz.

Kare düğümü dört grup için de yaptıktan ayırdığımız gruplama sonrası 5 inç ya da 13 santim olarak ölçüyoruz. Ölçtüğümüz kısımdan her birinden iki tane alarak yine kare düğüm atıyoruz. Bu kare düğüm işlemini dört grup için yaptıktan sonra en son aşamaya geçebiliriz.

İpler ile yapacağım son şey ise arta kalan kısımları düğümleyip alt kısmı toplamak ve bir püskül oluşturmak. En sonunda düğümü attıktan sonra saksıyı içine yerleştirebilirsiniz.

Yaratıcılığına Maskeni Tasarla

Maskeler salgın sürecinde hem kendimizi, hem de çevremizi korumamız için dikkat etmemi z gereken en başlıca şeylerden. Temizlik mesafe ve hijyene dikkat ettiğimiz bu günlerde eczaneden alabileceğimiz düz ve klasik maskeler yerine kıyafetimize uygun maske tasarlamak, evdeki zamanımızı iyi değerlendirmek içinde bir fırsat.

Farklı renk desen ve türlerde yapabileceğiniz maskeleri kıyafetinizle ya da aksesuarınızla bir bütün haline getirebilirsiniz. Aynı zamanda kendi yaratıcılığınızı ve fikrinizi de katmalısınız.

Maske Yapmanın Püf Noktaları

Çeşitli desenlerde tasarlayabileceğiniz maskelerde sağlığınız için dikkat etmeniz gereken bazı püf noktalar var. Maskenin sadece size özel olması gerekir. Ağız ve burnunuzu tam kapatacağı ölçüde tasarlamalı ve ona göre başlamalısınız.

Bez Yüz Maskesi

Malzemeler:

 • Makas
 • 18×24 boyutunda 2 pamuklu kumaş
 • İğne ve iplik
 • Dikiş makinesi
 • Lastik

Bez yüz maskesi yaparken en önemli nokta çift katlı kumaş. Dikiş makinesi yardımıyla üst üste koyabileceğiniz kumaşların uzun kenarlarını içeri doğru kıvırabilirsiniz. Kenarlarda oluşacak boşluklara iğne yardımıyla birer ip ya da lastik eklemeniz yeterli olacaktır.

Lastikleri biraz çektikten sonra kıvrılmış kenarları makine yardımıyla sabitleyebilirsiniz. Buna dikkat ederek yaptığınız maskelerde korunmanız yüksek olacaktır.

Ancak kullanacağınız kumaş ve desenleri kendinize göre kişiselleştirebilirsiniz.

Cam Kavanozlarını Geri Dönüştür: Dekorasyon Fikirleri

Günümüzün yeni trendi “sürdürülebilirlik”, yorucu geçen koşuşturmada sürdürülebilirlik için neler yapabiliriz? Geri dönüştürülebilir malzemelerden olan camın, doğada yok olması için 4000 yıldan fazla süre geçmesi gerekiyor. Peki cam şişeler ve kavanozlar ne oluyor? Sürdürülebilirlikte en çok kullanılanlardan olan cam kavanoz ve eşyalar defalarca kullanılabiliyor.

Dekorasyonunuza farklı bir hava katacak ve sürdürülebilir yaşamın en güzel kısmı olan yeniden yaratmak için sizlere birkaç fikrimiz var. Cam kavanozlarınızı seçin ve başlayalım…

Kavanozları Saksıya Dönüştür

Sukulentler cam kavanozlara çok yakışıyor. Bakımı oldukça zahmetsiz olan bu bitkinin dekorasyonda hoş bir havaya sahip olduğunu biliyoruz. Aşırı sulanmasına gerek olmayan bu bitkiler için en alt tarafa taş koyarak hava almasını da sağlayabilirsiniz. Cam kavanozları istediğin renge boyaman da mümkün, dekorasyonuna böylelikle hava katabilirsiniz.

Kavanozlarını Mumluk Yap

Geniş ağızlı cam kavanozlarınız şık mumluklar olabilir. Her şeyden önce kavanozların dışındaki etiketlerden kurtulmak için onları bir gün suda bekletmen yeterli. Etiketini çıkarıp temizledikten sonra tasarımını yapabilirsiniz. İsterseniz deniz kumu, çakıl taşı veya küçük renkli taşlarla içini düzenleyebilirsiniz.

Mum kullanmak istemezseniz içerisine led ışıklardan koyabilirsiniz. Bu da aydınlatma ve dekorasyon için oldukça şık olacaktır.

Kar Küreleri

Cam kavanozlarınızı dostlarınızı sevindirmek için kar küresi haline getirebilirsiniz. Ortaya koyacağınız nesne ya da objeyi sağlam bir yapıştırıcı ile yapıştırın, içine diğer koymak istediklerinizi ekleyin ve biraz sim atın. Son olarak kapak seviyesine kadar su ve az miktarda gliserin ekleyerek kapağını sıkıca kapatın ve hazır!

Kavanoz ile Banyo Dekorasyonu

Çeşitli boyutlardaki cam kavanozları alkol veya deterjanlı su ile bir güzel temizleyin. Sonrasında boyama aşamasında dekorasyonunuza yakışacak şekilde boyamalar yapın. Tek kat boyadıktan sonra kurumasını bekleyin ve devam edin. Sonra isterseniz zımpara ile rüstik bir görüntü elde edebilir, vernikledikten sonra yapay çiçek ve hasır ipi kullanarak süsleyebilirsiniz.

İşte yeniden değerlendirmek ve sürdürmek hem basit hem de keyifli! Sizde başlayın, eviniz güzelleşsin…

Eski Eşyalarınızı Değerlendirin: Etrafını Renklendir

Zaman hızlıca akıp geçiyor, eşyalarımızsa günden güne çoğalabiliyor. Sürekli bir şeyler beğenmek ve eskilerin pabucunu dama atacak yeniler satın almak cazip geliyor olabilir. Eski eşyalarınız ne olacak? Eski eşyalarınızı, kullanmadığınız ama atmaya da kıyamadıklarınızı değerlendirmenin tam zamanı. Etrafınıza renk katacak, değişik bir tarz yaratacak modelleri sizler için derledik tasarladık.

Tüketim alışkanlığımızı yeniden değerlendirmeye odaklayacak bu tasarımlar aslında çok sevilecek, hem sevilen hem de hobiniz olacak bu işlemler için okumaya başlayalım.

Ayakkabılarınızı Renklendirin

Tek renk özellikle beyaz keten ayakkabılarınızı renklendirmek mümkün. Renkli yeni ayakkabılarınızı istediğiniz tarzda kumaş boya kalemi ile boyayabilirsiniz. Desenler, tarz ve renklerle “yeni ayakkabılarını nereden aldın?” sorularına hazırlanın!

Ampulden Vazo

Patlayan ampullerinizi çöpe atmayın. İçini pense yardımı ile boşaltıp sonrasında vazo olarak kullanabilirsiniz bu değişik vazo eminiz çok sevilecek.

Eski Tekerlek

Eski araba tekerliğini değerlendirmenin en tatlı yolu bahçe dekorasyonuna taşımaktır. Özellikle hayvan dostlarımızın çok hoşlanacağı bu dekorasyon örneği onlar için bir yatak olabilir.

Pet Şişelerden Kuş Yemliği

Pet şişeleri birleştirerek kuş yemliği haline getirebilirsiniz. Birleştirdiğiniz şişeleri boyayıp süsleyin, onlar için bir alan açın. Kuşlar içerisine bıraktığınız yemler için gelecek ya da mutlaka soğuk kış günlerinde oraya sığınacaktır.

Eskitme Boya Tekniği: Mobilya Boyama Teknikleri

Ev dekorasyonunda modası hiç geçmeyen “Eskitme” tekniği uzun yıllardır kullanılıyor. Antika mobilyaların sahip olduğu bir tarz olan eskitme hep ilgi görmüştür. Eski mobilyalarınızın üzerinde farklı dekorasyon değişiklikleri yapmak istiyorsanız sadece boya değişikliği ile başka bir görüntü elde edebilirsiniz.

Eskitme için birçok yöntem bulunmaktadır. Yöntemlere göre malzemelerin hepsini bir arada vereceğiz ve istediğiniz yöntemi seçebileceksiniz.

Kullanacağınız Malzemeler

 • Boya
 • Sprey Boya
 • Zımpara
 • Mum
 • Bez
 • Fırça
 • Matkap

Eskitme Boyama Yapma

Eskitme görüntüsü verebilmek için kullanabileceğiniz en kolay yol fırça yardımı almaktır. İlk olarak mobilya üzerine bir astar boya geçmelisiniz. Daha sonra sert fırça ile başka renk bir boya alıp üzerinden ufak geçişler sağlayabilirsiniz. Bu yöntemle eskitme mobilya görüntüsü elde edebilirsiniz.

Eskitme Mobilya Yapımı

Sprey boya ile yukarıdaki tekniğin sonucu elde etmek daha pratiktir. Sprey boyayı sıkın, fırça ile dağıtıp aynı görüntüyü elde edebilirsiniz. Daha az masraflı, daha az sürede görüntüyü elde edebilirsiniz.

Yağlı Boya & Eskitme Mobilya

Yağlı boya kolay kullanılabilir olması nedeniyle rahat bir yöntem olarak kullanılabilir. Üzerini tamamen kapatmadan alt kısmından ahşap bir görüntü elde ederek vintage bir hava katabilirsiniz.

Mumla Eskitme Mobilya Tekniği

Ahşap mobilya üzerinden mumla geçin ve boyamasını yapın. Sonrasında bir bez yardımı ile boyanın üzerinden mumu alabilirsiniz. Bu şekilde eskitme bir hava elde edebilirsiniz.

Eskitme modelini evinizin mutfağında salonunda, ahşap olan birçok mobilya üzerinde kolayca yapabilirsiniz. İhtiyacınız olanlara Kendinyapmarketi.com’dan hemen satın alabilirsiniz.

Hobi Nedir: Neden Hobi Edinmeliyiz?

Yorucu bir haftadan sonra kendinizi dinlendiğiniz anda hayal edin, hafta sonu kafanızı dağıtmanız için planladığınız bir şey var mı? Sizi motive ve hareket ettirecek bir şeyler gerekiyor.

Motivasyon=Hobi

Hobi sahibi insanlar kafalarını dağıtmak, kendisini dinlemek ve stresi ortadan kaldırmak için muhteşem bir yöntem olduğunu söylüyor. Hobi seçmek yeteneğinize ve ilginize göre kolaylaşır, balık tutmak satranç oynamak ya da koşu yapmak gibi. Hepimizin farklı yaşam tarzları olduğu gibi hobileri de farklı olabilir. Hobi aslında sizi iyi hissettirecek ve zamanınızı değerlendirecek bir aktivitedir.

Hobi hayatınızın önemli noktalarından biri olarak değerlendirilebilir. Boş zaman aktivitesi olarak görmekten ziyade önem vermek gerekir. Aslında kişiliğinizin bir parçası, kendinizi yansıttığınız alan olabilir. Bu sizin sosyal hayatınız açısından da önem taşır.

Kim olduğumuzu, sevdiğimiz şeyleri ilgi alanlarımızla açıklarız. E hobimizi de buna göre seçmiyor muyuz? Bu bağlantıyı kurarak hobinin aslında bizim için ne kadar değerli olduğunu ve bize ne kadar değer katacağını anlayabilirsiniz.

Hobi Edinmenin Faydaları

 1. Hayatınıza düzen katar,
 2. Deneyim kazanmanıza yardımcı olur,
 3. Stresi azaltır,
 4. Öğrenme yeteneğinizi geliştirir,
 5. Yaşam kalitesini artırır,
 6. Kişisel gelişime destek olur

Okullarda, arkadaş ortamında mutlaka “hobiniz var mı?” sorusunu duymuşsunuzdur. Şimdi bir düşünün belki de bir hobiniz vardır ancak fark etmemişsinizdir. Ürünlerimize göz atın ve kendinizi yakın hissettiğiniz herhangi birini seçerek başlayın. Yeni bir hobi edinmenin tam zamanı!

Paletten Yatak Yapımı: Yeni Nesil Ev Dekorasyonu

Yaşamımızın büyük bir kısmını evimizde geçiriyoruz. Bu yüzden evimize çok özeniyor ve seviyoruz. Yenilikler yapmak, isteğimize göre dizayn etmek bizim için bir zevk diyebilir miyiz? Peki bu maliyetli bir durumsa kendi yapacağınız mobilyalar, size ait eşsiz tasarımları evinize katmak çok güzel olurdu. Aslında son zamanlarda karşımıza çıkan “Palet” kullanarak mobilya dizayn etmeyi yatağınız için tasarlayabiliriz. Birkaç dokunuş ve sizin hayal gücünüzün birleşmesiyle muhteşem bir tasarım ortaya çıkabilir!

Kullanacağınız Malzemeler

 • Matkap,
 • Testere,
 • Vidalama Aleti,
 • Çekiç,
 • Çivi Çakma Aleti,
 • Zımpara,
 • Cila,
 • Vernik,
 • Çivi,
 • Halat,
 • Akıllı Vida,
 • Boya,
 • Mobilya Tekerleği,

Yapacağınız yatağın yüksekliğine, genişliğine karar vermelisiniz. Çift kişilik mi olacak, tek kişilik mi olacak yüksek mi olacak alçak mı kararınızı verdiyseniz başlayalım.

Palet Yatak Yapım Aşamaları

Kararınızı verdiyseniz başlayalım, kullanacağınız tüm paletleri zımparalamalısınız. Pürüzsüz hale gelen paletler boyanmaya başlayabilir. Eğer iyi şekilde zımparalamazsanız boyamanız zorlaşır ve pürüzlü bir görüntü elde edersiniz. Gerekirse birkaç kat boyayabilirsiniz.

Boyanız iyice kuruduktan sonra ahşap koruyucu ve cila sürmelisiniz. Sonrasında kurumasını bekleyebilirsiniz.

Kuruma işlemleri tamamlandıktan sonra yatağınızın genişliğini ayarladığınız şekle göre birbirine vidalamanız gerekecek. Doğru bir vidalama sonrasında karyolanız hazır hale gelecek.

Tasarladığınız birleştirme işlemini de tamamlarsanız yatağınız hazır demektir.

Tasarım Hakkında İpuçları

Yatağınızın altındaki palet katlarını eğer isterseniz kendinize raf olarak kullanabilirsiniz.

Yatağınızın başına palet yerleştirerek onları komodin olarak kullanabilirsiniz.

Paletlerinizi tek renk ya da renk renk boyayarak odanıza hava katabilirsiniz.

Halat gibi nesneler kullanarak süslemeler gerçekleştirebilirsiniz.

Halat ile tavana bağlayarak sallanan bir yatak elde edebilirsiniz.

Renkli ışıklar ile yatak başlığınızı renklendirebilirsiniz.