Eskitme Boya Tekniği: Mobilya Boyama Teknikleri

Ev dekorasyonunda modası hiç geçmeyen “Eskitme” tekniği uzun yıllardır kullanılıyor. Antika mobilyaların sahip olduğu bir tarz olan eskitme hep ilgi görmüştür. Eski mobilyalarınızın üzerinde farklı dekorasyon değişiklikleri yapmak istiyorsanız sadece boya değişikliği ile başka bir görüntü elde edebilirsiniz.

Eskitme için birçok yöntem bulunmaktadır. Yöntemlere göre malzemelerin hepsini bir arada vereceğiz ve istediğiniz yöntemi seçebileceksiniz.

Kullanacağınız Malzemeler

  • Boya
  • Sprey Boya
  • Zımpara
  • Mum
  • Bez
  • Fırça
  • Matkap

Eskitme Boyama Yapma

Eskitme görüntüsü verebilmek için kullanabileceğiniz en kolay yol fırça yardımı almaktır. İlk olarak mobilya üzerine bir astar boya geçmelisiniz. Daha sonra sert fırça ile başka renk bir boya alıp üzerinden ufak geçişler sağlayabilirsiniz. Bu yöntemle eskitme mobilya görüntüsü elde edebilirsiniz.

Eskitme Mobilya Yapımı

Sprey boya ile yukarıdaki tekniğin sonucu elde etmek daha pratiktir. Sprey boyayı sıkın, fırça ile dağıtıp aynı görüntüyü elde edebilirsiniz. Daha az masraflı, daha az sürede görüntüyü elde edebilirsiniz.

Yağlı Boya & Eskitme Mobilya

Yağlı boya kolay kullanılabilir olması nedeniyle rahat bir yöntem olarak kullanılabilir. Üzerini tamamen kapatmadan alt kısmından ahşap bir görüntü elde ederek vintage bir hava katabilirsiniz.

Mumla Eskitme Mobilya Tekniği

Ahşap mobilya üzerinden mumla geçin ve boyamasını yapın. Sonrasında bir bez yardımı ile boyanın üzerinden mumu alabilirsiniz. Bu şekilde eskitme bir hava elde edebilirsiniz.

Eskitme modelini evinizin mutfağında salonunda, ahşap olan birçok mobilya üzerinde kolayca yapabilirsiniz. İhtiyacınız olanlara Kendinyapmarketi.com’dan hemen satın alabilirsiniz.