Ev dekorasyonu için satın aldıklarınız dışında evdeki malzemelerle kendiniz için dekorasyon ürünleri yapabilirsiniz. Sadece size özel bir dekorasyon ürünü için yüksek fiyatlar ödemenize gerek yok.

Makroma saksılık evinize çok farklı bir hava katacak. Evde çiçek yetiştirmeyi seviyorsanız ve ev dekorasyonun da hoş bir saksı olsun isterseniz yazımızı okumaya devam etmelisiniz.

Bu saksıyı salon, mutfak, balkon, teras ya da odanızda kullanabilirsiniz. Makroma saksılık için neler gerekli bakalım;

Malzemeler

  • Makrome ipi (Bu örnekte 3 mm pamuk makrome ipi kullanılmıştır.)
  • Demir halka. (Asmak için kullanılacak.)
  • Makas
  • Kullanacağınız saksı

Metal halka hem dekoratif hem de sağlam olması açısında kullanılıyor. Eğer metal halka bulamazsanız sağlam plastik halka da kullanabilirsiniz.

Astıktan sonra ise çocukların erişemeyeceği ve güvenlik problemi oluşturmayacak bir şekilde kullanmaya özen gösterin.

İlk olarak asmak için kullanacağımız 3 metre uzunluğunda 8 adet ip kesiyoruz. Kestiğimiz ipleri demir halkaya geçirip iki tarafta eşit biçimde olacak şekilde ayarlıyoruz.

İpleri geçirdikten sonra güzel bir görünüme sahip olması için sarma düğüm yapacağız. Sarma düğümü attıktan sonra ise makrome iplerini dörderli gruplara ayırıyoruz. Kare düğümü yaptıktan sonra aşağıdaki gibi gruplara ayırıyoruz.

Kare düğümü dört grup için de yaptıktan ayırdığımız gruplama sonrası 5 inç ya da 13 santim olarak ölçüyoruz. Ölçtüğümüz kısımdan her birinden iki tane alarak yine kare düğüm atıyoruz. Bu kare düğüm işlemini dört grup için yaptıktan sonra en son aşamaya geçebiliriz.

İpler ile yapacağım son şey ise arta kalan kısımları düğümleyip alt kısmı toplamak ve bir püskül oluşturmak. En sonunda düğümü attıktan sonra saksıyı içine yerleştirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın