Cam Kavanozlarını Geri Dönüştür: Dekorasyon Fikirleri

Günümüzün yeni trendi “sürdürülebilirlik”, yorucu geçen koşuşturmada sürdürülebilirlik için neler yapabiliriz? Geri dönüştürülebilir malzemelerden olan camın, doğada yok olması için 4000 yıldan fazla süre geçmesi gerekiyor. Peki cam şişeler ve kavanozlar ne oluyor? Sürdürülebilirlikte en çok kullanılanlardan olan cam kavanoz ve eşyalar defalarca kullanılabiliyor.

Dekorasyonunuza farklı bir hava katacak ve sürdürülebilir yaşamın en güzel kısmı olan yeniden yaratmak için sizlere birkaç fikrimiz var. Cam kavanozlarınızı seçin ve başlayalım…

Kavanozları Saksıya Dönüştür

Sukulentler cam kavanozlara çok yakışıyor. Bakımı oldukça zahmetsiz olan bu bitkinin dekorasyonda hoş bir havaya sahip olduğunu biliyoruz. Aşırı sulanmasına gerek olmayan bu bitkiler için en alt tarafa taş koyarak hava almasını da sağlayabilirsiniz. Cam kavanozları istediğin renge boyaman da mümkün, dekorasyonuna böylelikle hava katabilirsiniz.

Kavanozlarını Mumluk Yap

Geniş ağızlı cam kavanozlarınız şık mumluklar olabilir. Her şeyden önce kavanozların dışındaki etiketlerden kurtulmak için onları bir gün suda bekletmen yeterli. Etiketini çıkarıp temizledikten sonra tasarımını yapabilirsiniz. İsterseniz deniz kumu, çakıl taşı veya küçük renkli taşlarla içini düzenleyebilirsiniz.

Mum kullanmak istemezseniz içerisine led ışıklardan koyabilirsiniz. Bu da aydınlatma ve dekorasyon için oldukça şık olacaktır.

Kar Küreleri

Cam kavanozlarınızı dostlarınızı sevindirmek için kar küresi haline getirebilirsiniz. Ortaya koyacağınız nesne ya da objeyi sağlam bir yapıştırıcı ile yapıştırın, içine diğer koymak istediklerinizi ekleyin ve biraz sim atın. Son olarak kapak seviyesine kadar su ve az miktarda gliserin ekleyerek kapağını sıkıca kapatın ve hazır!

Kavanoz ile Banyo Dekorasyonu

Çeşitli boyutlardaki cam kavanozları alkol veya deterjanlı su ile bir güzel temizleyin. Sonrasında boyama aşamasında dekorasyonunuza yakışacak şekilde boyamalar yapın. Tek kat boyadıktan sonra kurumasını bekleyin ve devam edin. Sonra isterseniz zımpara ile rüstik bir görüntü elde edebilir, vernikledikten sonra yapay çiçek ve hasır ipi kullanarak süsleyebilirsiniz.

İşte yeniden değerlendirmek ve sürdürmek hem basit hem de keyifli! Sizde başlayın, eviniz güzelleşsin…